środa, 28 marca 2012

"Szkoła demokracji" (cz.8 i zarazem ostatnia :-) )


Zakończyliśmy realizację projektu CEO  "Sejm Dzieci i Młodzieży"

DZIEŃ 3

Dr Rafał Toczko podzielił się swoimi rozważaniami na temat demokracji i samorządności w starożytnych Atenach. Po wykładzie rozpoczęła się druga z debat. Jej teza brzmiała :  Ta izba twierdzi że samorządność i demokracja w naszej szkole dobrze prosperuje.  W trakcie jej trwania  .. górę wzięły emocje i debata przeobraziła się w nad wyraz emocjonalną dyskusję na temat funkcjonowania Samorządu Uczniowskiego Ponieważ temat wywołał bardzo duże emocje (...jak rzadko który!) - liczymy , że nie skończy się ona na wzajemnych uwagach, lecz dojdzie do dalszych konstruktywnych rozmów podczas cyklicznych spotkań Samorządu Uczniowskiego. Taki jest zresztą jeden z celów realizowanego programu. 

Spotkania samorządu mają miejsce we wtorki podczas dużej przerwy w sali 201. Zapraszamy!   

Opiekun Samorządu Uczniowskiego w towarzystwie Dyrekcji przysłuchujący się dyskusji 

Na zakończenie spotkania wspólnie wypracowaliśmy następujące wnioski :

Wnioski z debat, dyskusji i ankiet - czyli propozycje zmian:
- utworzenie funkcji rzecznika praw ucznia;
- utworzenie skrzynki, do której uczniowie będą mogli wrzucać swoje przemyślenia odnośnie pracy Samorządu;
- propozycja by każda klasa założyła swój email klasowy - na który będą dostawać ważne informacje od Samorządu;
- wybór nowego przewodniczącego w wyborach powszechnych a nie przedstawicielskich;
- organizacja częstszych debat i dyskusji panelowych na nurtujące społeczność szkolną problemy;
- praca nad  lepszym przepływem informacji między Samorządem  - a społecznością szkoły;
- zainicjowanie regularnych (np raz w semestrze) spotkań podsumowujących i oceniających pracę Samorządu;
- częstsze badanie opinii za pomocą przeprowadzanych ankiet i sondaży przez Samorząd

Zapraszamy do dalszych wspólnych  działań nad efektywnym funkcjonowaniem samorządu uczniowskiego.

A teraz zapraszamy do obejrzenia naszej sondy na temat samorządu szkolnego - przeprowadzonej wśród gimnazjalistów , licealistów, studentów i polityków:

 


 http://gabinet201.blogspot.com/2012_03_01_archive.html   - pod tym adresem znajdziesz : "Szkoła demokracji" cz.1-8 , czyli wszystkie nasze posty związane z zrealizowanym projektem 

Dziękujemy - Łukasz Zarzyczny i Danka Mackojć
Galeria zdjęć z trzeciego dnia projektu

To jUż KoNIeC


wtorek, 27 marca 2012

"Szkoła demokracji" (cz.7)

 

Jesteśmy już po drugim dniu Naszych finałowych ogólnoszkolnych działań w ramach projektu CEO : "Sejm Dzieci i Młodzieży"

DZIEŃ 2
Wykład o istocie człowieczeństwa wygłosił dr Łukasz Skowroński .Po wykładzie odbyła się pierwsza z zaplanowanej serii dwóch debat. Teza na dzisiaj brzmiała: Ta izba twierdzi że praca w samorządnie szkolnym przygotowuje do pracy w polityce.  Przedstawiliśmy również wyniki naszej ankiety o funkcjonowaniu samorządu szkolnego
Serdecznie dziękujemy za przybycie p. Marcinowi Swaczynie - Kierownikowi Biura Projektów Promocyjnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko Pomorskiego, który był jednym z naszych jurorów    
 O naszym programie czytaj także we wcześniejszych postach - Danka Mackojć / Łukasz Zarzyczny
Zobacz film z dwóch pierwszych dni działań:   

 
 


poniedziałek, 26 marca 2012

"Szkoła demokracji" (cz.6)


 
Wystartowały trzydniowe wykłady, debaty, konkursy oraz prezentacje naszych sond i ankiet.
DZIEŃ 1 
Z gościnnym wykładem o istocie demokracji zawitał do nas poseł RP dr Zbigniew Girzyński. Na zakończenie dnia reprezentacje klas wzięły udział  w konkursie na temat znajomości historii i prawideł demokracji.
Zdjęcia : Daria Kalinowska/Ireneusz Bielicki   
    
 O naszym programie czytaj także we wcześniejszych postach - Danka Mackojć / Łukasz Zarzyczny 

piątek, 23 marca 2012

"Szkoła demokracji" (cz.5)


"Dzieci" polskiej transformacji wobec dylematów demokracji, samorządów
 i moralnego wymiaru obywatelstwa. 
 
(odsłona piąta)
Zaczynamy Wielkie Odliczanie do 26-28 marca
Zobacz film promocyjny
 
Danka Mackojć, Łukasz Zarzyczny (IIIA)
CDN...

wtorek, 20 marca 2012

"Szkoła demokracji" (cz.4)

"Dzieci" polskiej transformacji wobec dylematów demokracji, samorządów
 i moralnego wymiaru obywatelstwa. 
 
(odsłona czwarta)

 Wstawiamy wywiad po Autoryzacji z Sekretarzem Województwa Panem Markiem Smoczykiem:

-Czy może przybliżyć pan jaką funkcję pełni w polityce, czym zajmuje się pan na co dzień, jakie są pana obowiązki ?

Patrząc na politykę ,myślę, że oczywiście ja w tej polityce w jakimś momencie funkcjonowałem i dalej funkcjonuję, co prawda na dzień dzisiejszy moje stanowisko wymaga abym nie należał do żadnej partii politycznej, albowiem jestem Sekretarzem Województwa. Moja rola powinna być właściwie apolityczna, a nazwijmy to neutralna, nie mówię, że odcinam się od polityki ,bo swego czasu kandydowałem do Senatu oraz do Samorządu Województwa i Rady Miasta Torunia. Kandydując do parlamentu krajowego, nie można powiedzieć ,że jest się apolitycznym, jest to niemożliwe; Stanowisko które teraz zajmuję odzwierciedla to, jaki pogląd na dzisiaj reprezentuję, jestem po środku, na pewno identyfikuję się z partiami, które tworzą koalicję rządzącą, blisko mi do polityki tak reprezentowanej, ale w jakiś sposób na pewno coś do tej polityki dodałbym od siebie, na tę chwilę jestem odpowiedzialny za realizację programów politycznych i to właśnie robię.

- Co pan sądzi o demokracji w Polsce ? Czy zmieniłby pan coś w niej ?

Jeżeli chodzi o demokrację, z racji wieku, uczestniczyłem w ruchu który doprowadził do zmian ustrojowych w 89, z czego jestem dumny i cieszę się ,że nie stałem z boku, od 1980 roku byłem członkiem Związku Zawodowego Solidarność, mocno się z tym ruchem identyfikowałem, byłem jednym z założycieli Związku Zawodowego Solidarność w Urzędzie Wojewódzkim, o ile nie jedynym z głównych .Działo się to w czasie , gdy urzędnikowi nie wolno było zrzeszać się w związkach zawodowych, myślę, że byłem jedną z tych osób ,które wymogły na ówczesnych władzach, zmianę przepisów, które potem przyzwalały na zrzeszanie się owych związkach. Dlatego uważam ,że demokracja jest jak najbardziej pożądana; taka sztandarowa myśl Władysława Pawlaka z filmu „Sami Swoi” - „ demokracja demokracją, ale ktoś musi nami rządzić”- to prawda, bo wybieramy ludzi ,którzy nas reprezentują i nami kierują, a my weryfikujemy to podczas najbliższych wyborów. W Polsce każdy ma możliwość zmiany rzeczywistości , widzimy to zresztą po coraz wyższej frekwencji wyborczej.

- Nie jest jeszcze ona taka zadowalająca jak by się chciało..

Zadowalającą granicą frekwencji było by dla mnie 75%..

- Może rozwiązaniem byłoby nałożenie sankcji na niegłosujących?

Jednakże jeżeli były by sankcje ,to jednak naruszylibyśmy demokrację i uważam , że do pewnych zachowań powinniśmy dorosnąć sami i taką sprawą na pewno są wybory i możliwość ingerowania w rzeczywistość. Dzięki temu, że żyłem w czasach bez demokracji w systemie totalitarnym, z pozorną demokracją, mam możliwość docenienia czym jest i widzę jej wszystkie zalety.

3.Jak rozumie pan pojęcie samorządności ?

To jest to czego tak naprawdę się jeszcze uczymy, nie do końca ludzie czują tą możliwość oddziaływania bezpośrednio na życie w regionie, w mieście, często tego nie potrafimy. Niestety w większości mieszkańcy przeciętni ( nazwijmy to tak), którzy nie angażują się w politykę, interesują ich tylko sprawy życiowe, nie czują ,że samorządność oznacza – to ja mam możliwość zmian. Niestety odbierają ją w kategoriach WY i Ja, czyli samorząd (władza) i ja. Samorządność to też możliwość kreowania swojego regionu, jest to poczucie odrębności gmin, my mamy inne tradycje niż na Śląsku, Pomorzu, Zachodnim, nasze tradycje są związane z inną kultura i o to trzeba dbać, to jest właśnie ten element samorządności, że my czujemy się gospodarzami na swoim terenie.

4. Czy od najmłodszych lat interesował się pan polityką ? Kiedy zaczęła się pana przygoda w polityce?

Co do polityki, to nigdy nie szło się od niej oderwać, zawsze próbowała nas kształtować w duchu innej ideologii, pamiętam czasy kiedy chodziłem do szkoły to był obowiązek pójścia na przykład na „pochód pierwszomajowy”, oczywiście i dziś obchodzimy to święto, ale jest to postrzegane zupełnie inaczej niż kiedyś. Kształtowanie młodzieży było zawsze, ale ja starałem się być daleko od tego, miałem tą możliwość ,że mój ojciec, który był blisko polityki (pracował w urzędzie administracji publicznej), zawsze mówił ,”trzymaj się od polityki jak najdalej”. Może jednak nie do końca wziąłem to sobie do serca, ale mimo wszystko w domu o polityce się nie rozmawiało, tata miał swoje poglądy na to co się dzieje, a w tamtych czasach trzeba było być ostrożnym, wiadomo, „ściany mają uszy”, nieopatrzne słowa mogą decydować o losie rodziny, myślę, że to chyba właśnie przez to, że między znajomymi, sąsiadami słyszało się coś i wyciągało oczywiste ! wnioski. Jednak rodzice w dobrej wierze izolowali Nas od polityki tamtych czasów, bo wiedzieli że to nic dobrego; Ojciec był zawsze dobrym obserwatorem i wiedział, że odcinam się od życia politycznego tego czasu, a później bardzo dobrze odbierał moją działalność w Solidarności, niestety on nie miał tego szczęścia pożyć w czasie po zmianach, ponieważ zmarł krótko po pierwszych wolnych wyborach, więc nie dane było mu żyć w innym ustroju, owszem żył w innym, ale przed wojną. Z kolei mój dziadek był urzędnikiem Sanacyjnym, gdzie po wojnie było to odbierane bardzo źle, ojciec z przyczyn typowo życiowych zaangażował się w życie publiczne, ale nie krył się ze swoimi poglądami, chodziliśmy do kościoła, byliśmy aktywnymi katolikami, rodzice wzięli ślub kościelny, starsi bracia i ja w czasach trudnych poszliśmy do Pierwszej Komunii, było to naganne patrząc z perspektywy władzy. Ojciec poddawał się tylko wtedy, gdy życie go do tego zmusiło, jednak przeważnie starał się żyć w zgodzie z własnymi poglądami. Zawsze w miarę możliwości starał się, by nic mu nie narzucano. Powiem tak, nigdy od polityki odizolowany nie byłem, byłoby przesadą stwierdzić , że każdy człowiek powinien być związany z nią na takim poziomie jak ja kiedyś, jednak polityka powinna być ważnym elementem w życiu każdego człowieka, ale nie powinna być celem samym w sobie.; Polityka jest niezbędnym dodatkiem, który powinniśmy włączyć w nasze życie, jako obywatela. Z polityką związany jestem od roku 1977, ale pełną aktywność w moim odczuciu zacząłem od 1979 roku, rozpocząłem nurt wolnościowej polityki. Uczyłem się ,ale byłem osobą dorosłą i już wtedy wiedziałem co muszę analizować, jakie są powody niezadowolenia społecznego, w roku 1980 pokazaliśmy siłę solidarności, pokazaliśmy że cały ruch społeczny, potrafi się zjednoczyć.

5.Czy działał pan w samorządzie szkolnym ? Czy działanie to skłoniło pana do podjęcia teraźniejszej pracy ?


Czułem potrzebę działania w samorządnie szkolnym, potrafiłem umiejętnie pomagać innym i odkryłem, że mam do tego smykałkę, często broniłem ludzi słabszych. Zawsze stawiałem się w imieniu potrzebujących czy u wychowawców ,czy u dyrektora szkoły, ale z przyczyn typowo życiowych zrezygnowałem z uczestnictwa w samorządnie, co moi koledzy i koleżanki odebrali bardzo źle i namawiali mnie do powrotu, bo widzieli mnie w tej roli. Byłem w samorządzie szkolnym, klasowym , gdy co pięć lat jesteśmy na spotkaniu absolwentów często wspominamy moją działalność w samorządzie, właśnie tym zapisałem się w ich pamięci, mimo że każdy z nas miał swoje za uszami, to nauczyciele suma summarum nie odbierali tego źle i przyjaznym okiem spoglądali na nas i nasze poczynania.

Jest to ważne aby wspominano nas dobrze i abyśmy sami nie mieli sobie niczego złego do zarzucenia.



 Danka Mackojć, Łukasz Zarzyczny (IIIA)
CDN...
 

poniedziałek, 19 marca 2012

"Szkoła demokracji" (cz.3)


"Dzieci" polskiej transformacji wobec dylematów demokracji, samorządów i moralnego wymiaru obywatelstwa. 
(odsłona trzecia)

W dniu 16 marca, przeprowadziliśmy w naszej szkole ankietę 
dotyczącą funkcjonowania i oceny samorządu szkolnego.

Dokładne wyniki  zaprezentujemy i omówimy podczas coraz bardziej zbliżających się trzydniowych działań, ale niecierpliwych już teraz zapraszamy do lektury wyników ankiety (umieszczonych poniżej) oraz na naszego bloga na portalu Centrum Edukacji Obywatelskiej gdzie także opublikowaliśmy jej dokładne opracowanie. 
 
 Post z plikiem - "wyniki sondy" jest do ściągnięcia z bloga CEO: TUTAJ   
Pełna wersja opracowania także poniżej 
Ankieta dotycząca samorządu szkolnego w VII Liceum Ogólnokształcącym.
Liczba przepytanych :  42 osoby.
(po trzy osoby z klas : IA, IB, IC ,ID ,IIA ,IIB ,IIC ,IIE ,IIIA ,IIIB ,IIIC ,IIID, IIIE )
 
 1.Czym Twoim zdaniem jest samorząd szkolny?
Najciekawsze odpowiedzi :
- „Jest to grupa uczniów , która jest łącznikiem między uczniami, a nauczycielami. Ich celem jest działanie na korzyść uczniów , a ich zadaniem jest zgłaszanie problemów do rozwiązania i wysuwanie propozycji mających polepszyć warunki nauki i atmosferę w szkole.”
-„Organizacja szkolna, w której skład wchodzą uczniowie sprawujący opiekę- władze nad różnymi imprezami, posiadają opiekuna – nauczyciela, który decyduje o wcieleniu pomysłów w życie.”
- „Organizacja szkolna, która organizuje różne apele, atrakcje i dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które rozwijają zainteresowania uczniów.”
- „Drugi organ władzy w szkole.”
- „Samorząd szkolny to instytucja , która wpływa na życie szkoły- zmienia je, organizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia. Jest otwarta na propozycje.”
2. Czy uważasz, że samorząd szkolny dobrze prosperuje w naszej szkole ? 
Oceń w skali od jeden do 10 . Odpowiedź uzasadnij.

a) Podział ze względu na klasy I, II i III

b) Podział ze względu profile
 

Uzasadnienia punktacji:

a) Zdanie niektórych osób , które oceniły samorząd szkolny najniższą punktacją.
-„ Czasami się zastanawiam czy w ogóle mamy samorząd szkolny, ponieważ nic się nie dzieje.”
-„Samorząd szkolny słabo nagłaśnia większość działań, które podejmuje.”
-„ Nie zauważyłam żadnych działań samorządu w szkole.”

b) Zdanie niektórych osób ,które oceniły samorząd szkolny na 5 punktów.
-„Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej.”
-„Samorząd nie wykazuje się ani nadmiernie, a też nie jest tak , że nie robią nic, więc ocena jest wypośrodkowana.”
-„Samorząd organizuje różne imprezy, interesuje się działaniem szkoły, ale mało wprowadza zmian.”

c) Zdanie niektórych osób, które oceniły samorząd szkolny na minimum 8 punktów.
-„Imprezy okolicznościowe , odbywające się w szkole są dobrze zorganizowane.”
-„ Samorząd Uczniowski organizuje dużo zajęć pozalekcyjnych, debaty międzyszkolne, konkursy sportowe.” 
3. Czy zmieniłbyś/abyś coś w Samorządzie Szkolnym w naszej szkole ? Jeśli tak , to co ?

Co by zmienili, oto propozycje :
- „Zmieniłbym sposób wybierania Samorządu Uczniowskiego. Powinny odbywać się wybory.”
-„Chciałbym , żeby Samorząd Uczniowski bardziej liczył się ze społecznością szkolną.”
-„Organizowałbym więcej imprez , zająłbym się radiowęzłem.”
-„Przyspieszył bym proces przepływu informacji miedzy Samorządem Uczniowskim , a społecznością VII LO”
-„ Samorząd mógłby wykazać większą inicjatywę np. mogliby prowadzić konsultacje na temat tego , co uczniowie chcą przeprowadzić w naszej szkole , np. prezentacja na temat ACTA.”

4. Kto Twoim zdaniem powinien wchodzić w skład Samorządu Szkolnego ?
Zdaniem większości uczniów powinniśmy wybierać Samorząd Szkolny głosując w demokratycznych wyborach !
 

5. Czy uważasz , że Samorząd Szkolny jest potrzebny ?
 
 
6. Czy chciałbyś działać w Samorządzie Szkolnym ?
 
7. Czy uważasz, że działalność w Samorządzie Szkolnym może przygotować do przyszłej pracy w polityce ? Odpowiedź uzasadnij.

 

Uzasadnienia :
NIE , ponieważ :
-„Uczniowie szkoły zazwyczaj nie traktują poważnie Samorządu Uczniowskiego , uczniowie nie mają żadnych wymagań.”
-„ Myślę, że bycie w Samorządzie Szkolnym jest pewnego rodzaju zabawą. Daleko im do polityki.”
-„ Te dwie dziedziny nie są ze sobą związane.”
TAK, ponieważ:
-„Działalność w Samorządzie Uczniowskim uczy podejmowania odpowiedzialnych decyzji w grupie.”
-„Działalność w  Samorządzie Szkolnym uczy publicznych wystąpień, kreatywności , dodaje pewności siebie, naucza pracy w grupie.”
-„ Członkowie Samorządu Szkolnego potrafią poprawnie dyskutować z innymi.”
8. Czego oczekujesz od Samorządu Szkolnego ? Jakie działania powinien podejmować ?
- „ Częstszego urządzania ankiet, by zebrać pomysły uczniów.”
-„Skierowania bardziej w stronę uczniów, a nie własnych interesów np. mydło w łazienkach, ogrzewanie w szkole.”
-„Dobrych głośników i rocka w nich.” J
-„Dużo imprez, na zadowalającym poziomie organizacji oraz zrobienia porządku ze sklepikiem.”
-„ Organizacji wycieczek.”
9. Czy orientujesz się kim jest przewodniczący szkoły ? Podaj imię i nazwisko przewodniczącego.
Uczniowie w odpowiedziach podawali : Prawidłowe imię i nazwisko przewodniczącej szkoły – Marleny Chuderewicz, imię i nazwisko poprzedniego przewodniczącego szkoły - Janka Jankowskiego, imię i nazwisko innych osób oraz podawali odpowiedź „nie wiem”.
 
 
11. Czy uważasz, że będąc w składzie Samorządu Szkolnego trzeba poświęcać dużo czasu i energii by wykonywać swoje obowiązki ?

 


Ponadto od poniedziałku ruszyła plakatowo promocyjna akcja dotycząca Naszych działań w przyszłym tygodniu



 Danka Mackojć, Łukasz Zarzyczny (IIIA)
CDN.